Výběr toho správného redakčního systému pro Vaše stránky

Hledáte rychlé a jednoduché řešení pro vytvoření a správu svých webových stránek? Instalace redakčního systému může být tou správnou volbou.

Co je to CMS?

CMS neboli Content Management System (v češtině také jako redakční systém) je jednoduché rozhraní pro správu dynamických a responzivních webových stránek. Díky CMS můžete vytvářet vlastní webové stránky i bez hlubších znalostí programovacích jazyků.

V současné době existují stovky CMS pro nejrůznější druhy využití:

  • Psaní a publikace článků.
  • Webové prezentace firemních aktivit.
  • Provoz e-shopů.
  • Sdílení informací na komunitních webech.

Pokud si nevíte rady s vytvářením webových stránek, podívejte se do naší příručky: Vlastní web v 5 krocích, která Vás provede celým procesem - od výběru domény a hostingového balíčku až po spuštění Vašich stránek online.

Proč používat CMS?

Vytvoření webových stránek bez použití CMS mnohdy vyžaduje zapojení vývojářů ovládajících programovací jazyky, jako jsou například HTML, PHP, Javacsript a mnohé další.
Tímto způsobem sice získáte více prostoru a flexibility pro vytvoření stránek takříkajíc na míru Vašim požadavkům, budete však nuceni vynaložit velké množství energie, času a finančních zdrojů.

Použití některého z redakčních systémů, na nichž v současné době běží více než 47% všech webových stránek na světě, s sebou oproti tomu přináší velké množství výhod:

Jednoduché ovládání

Redakční systémy zpravidla disponují vysoce přehledným administrativním rozhraním (back-office), umožňujícím vytváření webových stránek v editoru WYSIWYG (What You See Is What You Get). Díky tomu můžete sledovat prováděné změny takřka v reálném čase.

User friendly / Mobile friendly

Všechny redakční systémy obsahují šablony pro responzivní webové stránky - tedy stránky, které jsou optimalizované pro zobrazování na mobilních zařízeních.

Multi-users

Každému přispěvateli lze přidělit specifická práva: úprava textového obsahu / modifikace kódu atd...

Pokročilá personalizace

Své stránky můžete rozšířit o velké množství přídavných funkcí, které jsou zdarma ke stažení přímo v hlavním menu Vašeho redakčního systému.
Několik příkladů: pole pro přihlášení k newsletteru, tlačítka s odkazy na sociální sítě apod...

Komunita

Na komunitních fórech těch nejpopulárnějších redakčních systémů můžete sdílet své nápady a získávat pomoc od ostatních uživatelů.

SEO

Redakční systémy disponují mechanismy pro optimalizaci Vašich stránek pro internetové vyhledávače.

Srovnání open-source redakčních systémů

V současné době je na trhu k dispozici více než 100 různých redakčních systémů. Z toho důvodu nabízíme přehled těch nejoblíbenějších z nich. Důraz přitom klademe na jejich hlavní přednosti, abyste si tak mohli utvořit jasnou představu o tom, který z dostupných redakční systémů Vám bude nejlépe vyhovovat.

WordPress

"Malý princ" mezi open-source redakčními systémy, Wordpress, se zrodil jako odpověď na šílenství spojené s boomem bloggingu. V průběhu patnácti let se z konkurenta platforem jako Bloggers či Over-blog stal nezpochybnitelný lídr mezi redakčními systémy (více než 60 % open-source CMS webových stránek používá právě WordPress). A není se čemu divit - WordPress totiž nabízí velice jednoduché a přehledné rozhraní pro správu Vašich stránek. Na výběr přitom máte z nesčetného množství předpřipravených šablon a pluginů, díky nimž můžete své stránky obohatit o moderní vzhled a funkce, o nichž se Vám doposud ani nesnilo.

WordPress je zkrátka a dobře ideální volbou pro každého, kdo hledá snadno ovladatelný, přehledný a jednoduchý nástroj pro tvorbu webových stránek, nevyžadující znalosti na poli programovacích jazyků. WordPress navíc nabízí solidní bázi co se optimalizace stránek pro internetové vyhledávače týče. Tento redakční systém však poněkud pokulhává v případě komplexnějších webových projektů, pro jejichž správu nebyl původně navržen. Popularita WordPressu z něj navíc činí častý cíl hackerských útoků. Pokud se tedy rozhodnete pro WordPress, věnujte zvláštní pozornost zabezpečení svého webu.

Joomla!

Redakční systém Joomla! původně vznikl jako fork (nezávislý software vyvinutý pomocí zdrojového kódu jiného softwaru) z CMS Mambo. Až do příchodu WordPressu se jednalo o nejpoužívanější open-source CMS na trhu. Díky nenáročné instalaci a snadné konfiguraci toto řešení představovalo ideální nástroj pro tvorbu webových stránek, nevyžadující jakékoli specializované technické dovednosti.

S příchodem třetí verze získala Joomla! obrovský náskok před konkurencí co se úrovně zabezpečení týče. Svým uživatelům navíc nabízí zajímavé možnosti pro přizpůsobení práv a profilů, stejně tak jako funkce pro správu multi-sites. Díky tomu lze tento redakční systém používat v kombinaci se složitějšími platformami, a to včetně privátních prostorů, jakými jsou například intranet či extranet.

Drupal

Redakční systém Drupal zažil v posledních letech obrovský nárůst popularity. Platforma původně navržená pro sociální sítě si díky integraci frameworku Symfony velmi rychle získala srdce uživatelů po celém světě.

Díky své flexibilitě se Drupal stal oblíbeným CMS webových designerů, kteří ho využívají při práci na ambiciozních projektech vyžadujících vysokou míru přizpůsobitelnosti. Díky svému tvůrci (Dries Buytaert) Drupal popularizoval koncepci oddělující text od grafické vrstvy stránky, která se následně stala masivním hitem. Zacházení s tímto CMS již předpokládá určitou úroveň technických dovedností.

TYPO3

Ačkoli je TYPO3 o něco méně známý než jeho LAMP protějšky, stále se jedná o zajímavý redakční systém podporovaný rozsáhlou uživatelskou komunitou v Německu. Složitost tohoto nástroje je vyvažována vysokou mírou přizpůsobitelnosti.

eZ Platform

eZ Publish je jedním z nejstarších a zároveň i nejpokročilejších redakčních systémů na trhu. Paradoxně se však jedná o jeden z nejneznámějších CMS vůbec. K jeho sporadickému rozšíření přispívá i fakt, že k jeho ovládnutí je zapotřebí velké množství času. Z toho důvodu je vyhledáván zejména profesionály, kteří mají zájem o skutečné záruky co se přizpůsobitelnosti, škálovatelnosti a úrovně zabezpečení týče.

V průběhu posledních let se z eZ Publish stala vícekanálová digitální platforma, uspokojující potřeby profesionálních webmasterů a marketingových specialistů: e-komerce, personalizace v reálném čase, nástroje pro behaviorální analýzu apod.

SPIP

SPIP je francouzská zkratka pro internetový publikační systém. Jedná se o LAMPové řešení těšící se velké oblibě zejména ve Francii, kde bylo původně vyvinuto. Velkou roli sehrálo při popularizaci konceptu CMS ve Francii na přelomu tisíciletí, kdy si ho jako svou výchozí platformu zvolila francouzská vláda.

Příchod Agory bezesporu otřásl celým trhem, SPIP však i přesto zůstává řešením, které si pro jeho relativně snadnou instalaci a správu vybírají například ti uživatelé, kteří hledají vhodnou alternativu k WordPressu. Toto řešení se i nadále těší velké oblibě v oblasti vzdělávání a mezi různými asociacemi.

Redakční systémy pro internetové obchody

PrestaShop a Magneto nejsou tak docela čistokrevnými redakčními systémy, jako spíše enginy pro správu a provoz internetových obchodů (vytváření e-shopů, správa produktů a platebních metod).

Prestashop

Prestashop je bezesporu jedním z nejoblíbenějších řešení pro správu internetových obchodů na současném trhu. Snadná instalace a široká nabídka pluginů z něj činí jedinečného pomocníka pro spuštění internetového obchodu bez nutnosti investice většího množství finančních i časových zdrojů.

Přednosti a rozmanitost tohoto řešení již dokázaly upoutat nejednu vedoucí značku. Není pochyb o tom, že PrestaShop je tou správnou volbou pro všechny, kteří se chystají rozjet svůj první e-shop.

Magento

Magneto je e-shopovým etalonem mezinárodního významu. Robustnost a konfigurační rozmanitost tohoto enginu ho přímo předurčují k nasazení na rozsáhlých a komplexních e-komerčních projektech, díky čemuž je oblíben zejména v rámci profesionální komunity. Je třeba poznamenat, že pouhé seznámení se s administrativním rozhraním Magneta vyžaduje určitý čas, a že pro využití celého výkonnostního potenciálu je zapotřebí disponovat solidní infrastrukturou.

Instalace CMS na webhostingu OVH

Moduly na jedno kliknutí

OVH nabízí možnost expresní instalace následujících modulů: WordPress, Joomla!, Drupal a Prestashop. Při objednávce webhostingu (nebo později v Zákaznickém prostoru OVH) zvolte požadovaný modul a vyčkejte na jeho instalaci. V rámci několika minut od nás obdržíte přístupové údaje pro konfiguraci Vaší webové stránky.

Více informací naleznete v následující příručce: Moduly na jedno kliknutí.

Ostatní CMS

Stáhněte si instalační soubory požadovaného CMS z příslušných webových stránek a přesuňte je na svůj FTP server. Více informací naleznete v následující příručce: Správa FTP souborů.

OVH zaručuje optimalizovanou instalaci následujících modulů: WordPress, Prestashop, Joomla! a Drupal. Pro instalaci a konfiguraci modulů bohužel nenabízíme technickou podporu.

Výhody webhostingu od OVH

  • Anti-DDoS ochrana: záruka 100% dostupnosti Vašich stránek v případě útoku DDoS.
  • CDN: 19 bodů přítomnosti po celém světě pro redistribuci obsahu Vašich stránek a snížení doby odezvy na mezinárodní úrovni.
  • HTTPS zdarma: SSL certifikát Let's Encrypt pro zabezpečené připojení na Váš web.

Hledáte ideální prostor pro hosting svých webových stránek s CMS?