VPS: Technické FAQ, možnosti a definice

Jděte přímo do sekce, která Vás zajímá:

VPS FAQ
OVH VPS možnosti a ceny

VPS FAQ

Na co se hodí VPS?

VPS je virtuální privátní server, který umožňuje hostování stránek (online obchody, média, atd.) a/nebo softwarové aplikace, primárně Webové (portál, extranet, kooperativní systémy, wiki, CRM, atd.)

Oproti webhostingu může VPS izolovat několik aplikací na jediném virtuálním stroji vyhrazeném pro jediného zákazníka. Tyto virtuální stroje sdílejí fyzické zdroje (infrastruktury) s ostatními virtuálními stroji, ale sdílení těchto zdrojů je vyhrazeno pouze pro Vás.

Kdo může použít VPS?

VPS může používat kdokoli s minimálními technickými dovednostmi. Příručky OVH Vám pomůže s hledáním odpovědí na Všechny Vaše technické dotazy.

Požadovány jsou pouze minimální administrační dovednosti. OVH nabízí stále více před-připravených distribucí, nebo distribucí vybavených nástroji a aplikacemi, které usnadňují správu těchto kontejnerů. Pro webhostingový systém, který nabízí garantované zdroje, ale nevyžaduje administraci serveru, OVH doporučuje webhosting Performance.

Kolik stojí VPS?

To záleží na výkonu, který si zvolíte a kritičnosti hostovaného prostředí.

S VPS SSD Vám chceme nabídnout Levné VPS a vysoký výkon.
Vybrané VPS je poté škálovatelné.

VPS či webhosting?

Po webhostingu je VPS dalším logickým krokem pro Váš hosting.

Máte více svobody a získáte root přístup: nastavení Apache, PHP init pro změnu proměnných, instalace SSL certifikátu a jakéhokoli typu software. Ve zkratce získáte svobodu bez nutnosti starat se o fyzický dedikovaný server.

Avšak berte na vědomí, že na sdíleném serveru nejste zodpovědní za nabízený výkon a můžete se spolehnout na poskytnutý výkon platformy. Při pořizování VPS si musíte vybrat nastavení, které nejlépe vyhovuje požadavkům Vaší aplikace a jejího růstu.

Jak si zvolit VPS?

Od roku 2013 nabízí OVH webhostingové balíčky Performance, které Vám umožní využít těchto dvou typů řešení. Tyto all-inclusive balíčky Vám nabízejí garantované zdroje a outsourcované rozhraní pro správu od OVH. Avšak umožňuje hosting pouze statických či PHP stránek.

VPS či dedikovaný server? VPS či Cloud?

Typyhostingu VPS perfektně sedí pro většinu webových projektů.

Dedikovaný server je užitečný když chcete: Plná správa prostředí Budování složitějších architektur a řešení Nastavit více parametrů týkajících se sítě Vývoj ne-webového řešení Získejte přídavné vyhrazené hardwarové komponenty (load balancer, firewall).
Klienti, jejichž webové aktivity rostou a vyžadují složitější infrastruktury, se nejprve zajímají o VPS Cloud. Poté přecházejí na dedikované servery, nebo na naše Cloudové řešení.

Jak změnit mé VPS?

Ze Zákaznického prostoru WEB či zAPI VPS OVH, je možné provést upgrade VPS a získat tím trvale více zdrojů.

Jak nastavit Vaše VPS?

Záleží na typu OS, který si zvolíte k nainstalování a na typu nastavení.

Pro standardní akce: Přes vzdálenou plochu (speciálně pro Windows); Přes SSH příkazový řádek pro Linux; Přes webový kontrolní panel (Plesk, Cpanel, Release 3 OVH); Přes řešení spuštěné na serveru (např.: CMS).
Pro nejvíce změn, upgrade VPS, nastavení hesel a práv pro Vaše klienty, přidání možností: Přes API RESTful od OVH či ze Zákaznického prostoru WEB.
Pro více informací se podívejte na Naše OVH VPS příručky.

Jak dlouho trvá aktivace VPS?

Pro provedení platby prosím vyčkejte několik minut, nežli bude Vaše VPS aktivováno a připraveno k použití. V případě, že je potřeba ručně schválit Vaši platební metodu (součást naší politiky proti podvodům), může celý proces trvat déle.

Kde jsou VPS umístěny?

Servery jsou hostovány v našich datacentrech.

S každou řadou Vám nabízíme 3 možnosti umístění Vašeho VPS: Francii (Roubaix nebo Štrasburk) nebo Severní Ameriku (Beauharnois).

Kolik VPS je nainstalováno na serveru?

V závislosti na kapacitě serveru a velikosti VPS může OVH vHost (clustery a několik desítek velmi výkonných kompletně redundantních serverů) obsahovat tisíce VPS.

Věnujeme velkou pozornost hladkému chodu každého našeho serveru tak, abychom dostáli našemu závazku týkajícího se garantovaných zdrojů.

Mohu na VPS hostovat weby s erotickou tématikou?

Pokud je vše legální a stránky splňují pravidla stránek pro dospělé (př. přístup pro nezletilé je zakázaný), je hostování erotického obsahu možné.

Navíc je zákazník upozorněn na své povinnosti a práva ve smlouvě, jejích schválení je nezbytné pro pořízení VPS (při objednávání).

Jak migrovat můj projekt na VPS?

Je na zákazníkovi, aby provedl migraci dat a aplikací na VPS a přenastavil DNS.

Jak migrovat můj projekt z jednoho VPS na jiné?

Při upgradu VPS se obsah automaticky přenese, není třeba Váš zásah. OVH zajišťuje kontinuitu služby. Při upgradu VPS Cloud se také můžete rozhodnout, zda rozšířit diskový oddíl, nebo vytvořit nový. Veškeré podrobnosti budou uvedeny v e-mailu, který obdržíte po dokončení upgradu.

Pozor, upgrade je možný pouze mezi dvěma typy VPS ze stejné řady (např. Cloud na Cloud). Jakýkoli jiný typ migrace zahrnuje objednání nového VPS a manuální nastavení.

Mohu sdílet VPS?

Ano, VPS může být rozděleno na diskové oddíly a můžete na něm hostovat více stránek či projektů Vašich zákazníků (každý zákazník může mít privátní prostor).

Toto je Váš webový prostor, který organizujete podle svého.

Instalace kontrolního panelu pro více domén Vám může velmi usnadnit jejich správu. Jestliže si zvolíte VPS Cloud, můžete získat Odin Plesk Panel licenci na hosting až 10 stránek na Vašem virtuálním serveru naprosto zdarma.

Na co se používá Zákaznický prostor WEB?

Se Zákaznickým prostorem můžete spravovat VPS: restartovat ho, zakoupit si přídavné volby, získat informace o VPS.

Svůj server můžete kdykoli přeinstalovat pomocí našeho rozhraní pro správu volboujedné z několika dostupných distribucí.

Na co je VPS API?

API RESTful VPS je doplněním Zákaznického prostoru WEB. To Vám umožní provádět akce jako například reboot, reinstalace s jiným OS, změnu kontaktů služby, zapsání nových možností, upgrade VPS, atd.

Má VPS vyhrazenou IP adresu?

Každé VPS má k dispozici veřejnou IPv4.

Ke svému VPS si můžete přiobjednat až 16 geolokalizovaných IPv4 adres (vizte možnosti VPS u OVH).

Co je VPS SLA?

SLA odpovídající závazku OVH týkajícího se dostupnosti služby (mimo plánované operace a údržbu).

VPS platforma využívá stability a neustálé dostupnosti. Zakoupíte-li si jeden z našich virtuálních serverů, zaručíme Vám nepřetržitou funkčnost Vašeho projektu.

V případě, že bychom nenaplnili naše závazky, máte nárok na kompenzaci v podobě 5 % měsíční ceny server za každou hodinu prodlení. Maximální kompenzace je pak stanovena na 100 % měsíční ceny produktu.

Tato SLA se vztahuje pouze na servery z řady VPS Cloud.

Na co se používá OVH Rescue mód?

V některých problematických situacích Vám umožní připojení k Vašemu Cloud VPS, dokonce i když chyba vyžaduje opravu systémového disku.

Rescue mód umožňuje nabootovat Váš systém s pomocí minimalistické verze OS, která není na lokálním disku. V tomto režimu můžete provést všechny nezbytné opravy a poté spustit server v normálním režimu.

Pozor, tento režim může být aktivován jen podporou OVH. Pro více informací se podívejte na naši detailní příručku.

Co je KVM přístup?

Tento režim umožňuje přístup do BIOSu Vašeho VPS pomocí zabezpečeného připojení. Ideální pro případ problémů či pro administraci Vašeho serveru.

Jak nastavit DNS mého VPS?

Jděte do svého Zákaznického prostoru WEB a zadejte DNS domény.

Jestliže používáte linux, můžete si nastavit DNS zónu pomocí příkazového řádku. V jiných případech můžete použít naše grafické rozhraní.

Jak mohu změnit OS na mém VPS?

Ze svého OVH API či Zákaznického prostoru WEB si můžete kdykoli změnit OS na svém VPS.

Tato funkce je kompletně zdarma. Pro modely VPS Cloud si také můžete zvolit reinstalaci Windows, nebo migraci z Linuxu na Windows (jako možnost).

Před reinstalací serveru se ujistěte, že máte svá data zazálohovaná.

Je v ceně VPS zahrnuta i doména a e-mailová služba?

Ne, ale můžete přidat některé ze svého Zákaznického prostoru WEB.

Jak provedu upgrade mého VPS?

Můžete aktualizovat výkon svého VPS na vyšší server v rámci stejné řady. Tuto akci můžete provést kdykoli přes svůj Zákaznický prostor.
Celý Váš systém (OS, software, nastavení) je uložen a Vy musíte udělat jedinou snadnou věc na disku VPS. Operace je provedena automaticky během několika minut a je prakticky nepostřehnutelná pro koncové uživatele Vašeho VPS.

Nakonec Vám budou zbývající měsíce na současném VPS automaticky převedeny (přímou úměrou) na čas odpovídající ceně na vyšším modelu!

Na co může být použito VPS? Může dojít k jeho odpojení, když budu využívat příliš mnoho zdrojů?

Máte naprostou svobodu v používání svého VPS a můžete si na něj instalovat software podle Vaší volby. Veškerý software ale podléhá právním omezením, která jsou uvedena ve smlouvě. Co se týče využívání zdrojů, tak získáte zdroje vlastní (CPU, RAM, disk) na sdíleném hostiteli.

V souladu s našimi všeobecnými podmínkami si rezervujeme právo umístit VPS do karantény, jestliže bude jeho používání představovat riziko pro stabilitu naší infrastruktury. Tento proces může být spuštěn například intensivním a nepřetržitým využíváním procesoru na VPS Classic.

VPS SSD jsou k dispozici ve dvou různých rubrikách. Který vybrat?

VPS SSD jsou k dispozici v kategorii VPS a také jako instance pro zákazníky OVH Cloud.

Obě řady sdílejí stejné technické parametry a stejnou infrastrukturu. "Klasické" VPS je určeno pro běžné jednoduché použití coby nezávislý stroj s možností využít předinstalované distribuce, se Zákaznickým prostorem a jednoduchou fakturací. Pokročilí uživatelé dávají přednost službě Public Cloud, která jim umožňuje vybudovat rozsáhlejší infrastrukturu o více strojích a spravovat horizontální škálování díky dvěma způsobům fakturace (hodinová a měsíční) a API OpenStack.

V obou případech můžete kdykoliv navýšit výkon svého stroje. Již brzy také bude možné integrovat nezávislé VPS do jednoho z Vašich cloudových projektů.

Je možné přesunout VPS z jednoho datacentra OVH do druhého (např. z Francie do Polska)?

Tato funkce není v současné době dostupná. VPS nelze migrovat ani "kopírovat" z jednoho datacentra do druhého. V případě potřeby můžete zakoupit nové VPS v požadované lokalitě a následně na něj svá data převést manuálně. Nově vytvořené VPS však bude mít odlišné IP adresy.

Možnosti OVH VPS

Dodatečná úložiště: Mám kvůli tomu upgradovat své VPS?

Ne, od nynějška lze na požádání přidávat dodatečné disky přímo z Manažeru. Chcete vědět víc?

Mohu ke svému VPS přidat IP adresu?

VPS Cloud je profesionální VM. Potřebujete si k jedné z Vašich stránek přiřadit jedinečnou IP adresu pro posílení bezpečnosti s SSL certifikátem?

Všechna VPS umožňují připojit až 17 IP adres na server.

Cena:
56  bez DPH/IP (68 Kč s DPH) pouze během instalace.

Jak funguje snapshot?

Snapshot je kopie Vašeho serveru v jakýkoli zvolený čas.

Představte si, že máte aktualizaci software, která je pro Váš server potenciálně nebezpečná.
Nežli začnete, vytvoříte si snapshot. Jestliže pak operace nebude správně dokončena, nebo se vyskytnou jiné problémy, můžete snapshot použít jako bod obnovení a obnovit si nastavení do funkčního stavu před aktualizací. A to navíc velmi rychle.

Cena:
83,72  bez DPH/měsíc (101,30 Kč s DPH) pro VPS SSD
140  bez DPH/měsíc (169 Kč s DPH) pro VPS Cloud

Na co je Backup Storage (pouze VPS Cloud)?

S touto možností poskytuje OVH archivovací prostor pro Vaše data, nastavení, atd. Pro připojení můžete použít několik možných protokolů: FTP, NFS nebo CIFS.

Cena:
140  bez DPH/měsíc (169 Kč s DPH)

Co je webový kontrolní panel (Plesk/Cpanel/Release 3 OVH)?

Plesk & CPanel jsou « konfigurační panel » serveru pro použití Web.

Tyto aplikace zahrnují rozhraní, které umožňuje jednoduchou správu mnoha webových stránek a služeb, které jsou na serveru bez nutnosti podrobných znalostí. Akce administrace techniky jsou spravovány skrytými částmi aplikace.

OVH Vám umožňuje získat licence potřebné pro tato řešení a dokonce nabízí Odin Plesk licenci pro 10 domén na VPS Cloud.

Co je automatická záloha (pouze na VPS Cloud)?

Polévá Vás studený pot při pomyšlení, že přijdete o svá cenná data? OVH dává k dispozici automatické zálohování, speciálně vyvinuté pro správu záloh přes KVM | OpenStack, což dovoluje nezávislou automatickou správu záloh ze 14 dnů.

Cena:
223,72  bez DPH/měsíc (270,70 Kč s DPH)