Často kladené dotazy, možnosti a definice

Často kladené dotazy: VPS

Na co se hodí VPS?

VPS je virtuální privátní server, který umožňuje hostování stránek (online obchody, média, atd.) a/nebo softwarové aplikace, primárně Webové (portál, extranet, kooperativní systémy, wiki, CRM, atd.).

Oproti webhostingu může VPS izolovat několik aplikací na jediném virtuálním stroji vyhrazeném pro jediného zákazníka. Tyto virtuální stroje sdílejí fyzické zdroje (infrastruktury) s ostatními virtuálními stroji, ale sdílení těchto zdrojů je vyhrazeno pouze pro Vás.

Kdo může VPS použít?

VPS může používat kdokoli s minimálními technickými dovednostmi. Příručky OVH Vám pomohou s hledáním odpovědí na Všechny Vaše technické dotazy.

Požadovány jsou pouze minimální administrační dovednosti. OVH nabízí stále více před-připravených distribucí, nebo distribucí vybavených nástroji a aplikacemi, které usnadňují správu těchto kontejnerů. Pro webhostingový systém, který nabízí garantované zdroje, ale nevyžaduje administraci serveru, OVH doporučuje webhosting Performance.

Kolik VPS stojí?

To záleží na výkonu, který si zvolíte, a na kritičnosti hostovaného prostředí.

S VPS SSD Vám chceme nabídnout levné VPS a vysoký výkon.
Každé VPS lze následně škálovat.

VPS či webhosting?

Po sdíleném webhostingu je VPS dalším logickým krokem pro hosting Vaší webové prezentace či aplikací.

Máte více svobody a získáte root přístup: nastavení Apache, PHP init pro změnu proměnných, instalace SSL certifikátu a jakéhokoli typu software. Ve zkratce: s VPS získáte svobodu bez nutnosti starat se o fyzický dedikovaný server.

Mějte však na vědomí, že v případě sdíleného serveru nemáte kontrolu nad výkonem a jste závislí na poskytnutém výkonu dané platformy. Při pořizování VPS si musíte vybrat nastavení, které nejlépe vyhovuje požadavkům Vaší aplikace a jejího růstu.

Jak si vybrat VPS?

Od roku 2013 OVH nabízí webhostingové balíčky Performance, které představují kombinaci těchto dvou typů řešení. Tyto all-inclusive balíčky nabízejí garantované zdroje a outsourcované rozhraní pro správu od OVH. Umožňují však hosting pouze statických či PHP stránek.

VPS či dedikovaný server? VPS či Cloud?

Webhosting VPS se hodí pro většinu webových projektů.

Výhody dedikovaného serveru: plná správa prostředí; budování složitějších architektur a řešení; možnost nastavení více parametrů týkajících se sítě; vývoj ne-webového řešení; přídavné vyhrazené hardwarové komponenty (load balancer, firewall).
Klienti, jejichž webové aktivity rostou a vyžadují složitější infrastruktury, se nejprve zajímají o VPS Cloud. Poté přecházejí na dedikované servery, nebo na naše Cloudové řešení.

Jak změnit mé VPS?

Ze Zákaznického prostoru OVH (sekce WEB) či z API VPS OVH, je možné provést upgrade VPS a získat tím trvale více zdrojů.

Jak nastavit VPS?

Záleží na druhu operačního systému a typu konfigurace.

Základní konfigurace: přes vzdálenou plochu (speciálně pro Windows); přes SSH příkazový řádek pro Linux; přes webový kontrolní panel (Plesk, Cpanel, Release 3 OVH); přes řešení spuštěné na serveru (např.: CMS).
Pokročilá konfigurace (upgrade VPS, nastavení hesel a práv pro Vaše klienty, přidání možností): prostřednictvím API RESTful od OVH nebo ze Zákaznického prostoru OVH (sekce WEB).
Pro více informací se obraťte na naše VPS příručky.

Jak dlouho trvá aktivace VPS?

Po provedení platby prosím vyčkejte několik minut, nežli bude Vaše VPS aktivováno a připraveno k použití. V případě, že je potřeba ručně schválit Vaši platební metodu (součást naší politiky proti podvodům), může celý proces trvat déle.

Kde jsou VPS umístěny?

Servery jsou hostovány v našich datacentrech.

S každou řadou Vám nabízíme 3 možnosti umístění Vašeho VPS: Francii (Roubaix nebo Štrasburk) nebo Severní Ameriku (Beauharnois).

Kolik VPS je nainstalováno na serveru?

V závislosti na kapacitě serveru a velikosti VPS může OVH vHost (cluster obsahující několik desítek vysoce výkonných a kompletně redundantních serverů) obsahovat až tisíce VPS.

Věnujeme velkou pozornost hladkému chodu každého serveru tak, abychom dostáli našemu závazku týkajícího se garantovaných zdrojů.

Mohu na VPS hostovat weby s erotickou tématikou?

Pokud je vše legální a stránky splňují veškerá pravidla stránek pro dospělé (např. zákaz přístupu pro nezletilé), je hostování erotického obsahu možné.

Zákazník je navíc upozorněn na svá práva a povinnosti ve smlouvě, jejíž schválení je pro pořízení VPS (při objednávání) nezbytné.

Jak migrovat svůj projekt na VPS?

Je na zákazníkovi, aby provedl migraci dat a aplikací na VPS a přenastavil DNS.

Jak migrovat svůj projekt z jednoho VPS na jiné?

Při upgradu VPS se obsah automaticky přenese - není tedy potřeba zásah z Vaší strany. OVH zajišťuje kontinuitu služby. Při upgradu VPS Cloud se navíc můžete rozhodnout, zda rozšířit diskový oddíl, nebo vytvořit nový. Veškeré podrobnosti budou uvedeny v e-mailu, který obdržíte po dokončení upgradu.

Pozor: upgrade je možný pouze mezi dvěma typy VPS ze stejné řady (např. Cloud na Cloud). Jakýkoli jiný typ migrace zahrnuje objednání nového VPS a manuální nastavení.

Mohu své VPS sdílet?

Ano, VPS může být rozděleno na diskové oddíly a lze na něm hostovat více stránek či projektů Vašich zákazníků (každý zákazník může mít svůj vlastní privátní prostor).

Toto je Váš webový prostor, který organizujete podle svého.

Instalace kontrolního panelu pro více domén Vám může velmi usnadnit jejich správu. Jestliže si zvolíte VPS Cloud, můžete získat Odin Plesk Panel licenci na hosting až 10 stránek na Vašem virtuálním serveru zcela zdarma.

Na co se používá Zákaznický prostor WEB?

Se Zákaznickým prostorem můžete spravovat VPS: restartovat ho, zakoupit si přídavné volby, získat informace o VPS.

Svůj server můžete kdykoli přeinstalovat pomocí našeho rozhraní pro správu volbou některé z dostupných distribucí.

Na co je VPS API?

API RESTful VPS je doplněním Zákaznického prostoru WEB a umožňuje provádět široké spektrum akcí, jako například reboot, reinstalaci s jiným OS, změnu kontaktů služby, zapsání nových možností, upgrade VPS, apod.

Má VPS vyhrazenou IP adresu?

Každé VPS má k dispozici veřejnou IPv4.

Ke svému VPS si můžete přiobjednat až 16 geolokalizovaných IPv4 adres (viz možnosti VPS u OVH).

Co je VPS SLA?

SLA je závazek společnosti OVH týkající se dostupnosti služby (mimo plánované operace a údržbu).

VPS platforma využívá stability a neustálé dostupnosti. Zakoupíte-li si jeden z našich virtuálních serverů, zaručíme Vám nepřetržitou funkčnost Vašeho projektu.

V případě, že bychom nenaplnili naše závazky, máte nárok na kompenzaci v podobě 5 % měsíční ceny serveru za každou hodinu prodlení. Maximální kompenzace je pak stanovena na 100 % měsíční ceny produktu.

Tato SLA se vztahuje pouze na servery z řady VPS Cloud.

Na co se používá režim OVH Rescue?

V některých problematických situacích Vám umožní připojení k Vašemu Cloud VPS, dokonce i když chyba vyžaduje opravu systémového disku.

Rescue mód umožňuje nabootovat Váš systém pomocí minimalistické verze OS, která není na lokálním disku. V tomto režimu můžete provést všechny nezbytné opravy a poté spustit server v normálním režimu.

Pozor, tento režim může být aktivován jen podporou OVH. Pro více informací se obraťte na naši detailní příručku.

Co je to KVM přístup?

Tento režim umožňuje přístup do BIOSu Vašeho VPS pomocí zabezpečeného připojení. Ideální pro případ problémů či pro administraci Vašeho serveru.

Jak nastavit DNS mého VPS?

Jděte do svého Zákaznického prostoru WEB a zadejte DNS domény.

Jestliže používáte linux, můžete si nastavit DNS zónu pomocí příkazového řádku. V jiných případech můžete použít naše grafické rozhraní.

Jak mohu změnit OS na svém VPS?

Ze svého OVH API či Zákaznického prostoru WEB si můžete kdykoli změnit OS na svém VPS.

Tato funkce je kompletně zdarma. Pro modely VPS Cloud si také můžete zvolit reinstalaci Windows, nebo migraci z Linuxu na Windows (jako možnost).

Před reinstalací serveru se ujistěte, že máte svá data zazálohovaná.

Je v ceně VPS zahrnuta i doména a e-mailová služba?

Ne, ale můžete přidat některé ze svého Zákaznického prostoru WEB.

Jak provedu upgrade svého VPS?

Výkon svého VPS můžete kdykoli navýšit prostřednictvím migrace na vyšší verzi serveru (v rámci stejné řady). Tuto akci můžete provést přímo ze Zákaznického prostoru OVH.
Váš systém (OS, software, nastavení) je uložen a Vy musíte udělat jedinou snadnou věc na disku VPS. Operace je provedena automaticky během několika minut a je prakticky nepostřehnutelná pro koncové uživatele Vašeho VPS.

Zbývající měsíce na současném VPS Vám budou automaticky převedeny (přímou úměrou) na čas odpovídající ceně na vyšším modelu!

Na co může být VPS použito? Může dojít k jeho odpojení, když budu využívat příliš mnoho zdrojů?

V používání svého VPS máte naprostou svobodu a můžete si na něj instalovat software podle Vaší volby. Veškerý software však podléhá právním omezením, která jsou uvedena ve smlouvě. Co se týče využívání zdrojů, tak získáte zdroje vlastní (CPU, RAM, disk) na sdíleném hostiteli.

V souladu s našimi Všeobecnými podmínkami si rezervujeme právo umístit VPS do karantény, jestliže bude jeho používání představovat riziko pro stabilitu naší infrastruktury. Tento proces může být spuštěn například intenzivním a nepřetržitým využíváním procesoru na VPS Classic.

VPS SSD jsou k dispozici ve dvou různých rubrikách. Který vybrat?

VPS SSD jsou k dispozici v kategorii VPS a také jako instance pro zákazníky OVH Cloud.

Obě řady sdílejí stejné technické parametry a stejnou infrastrukturu. "Klasické" VPS je určeno pro běžné jednoduché použití coby nezávislý stroj s možností využít předinstalované distribuce, se Zákaznickým prostorem a jednoduchou fakturací. Pokročilí uživatelé dávají přednost službě Public Cloud, která jim umožňuje vybudovat rozsáhlejší infrastrukturu o více strojích a spravovat horizontální škálování díky dvěma způsobům fakturace (hodinová a měsíční) a API OpenStack.

V obou případech můžete kdykoliv navýšit výkon svého stroje. Již brzy také bude možné integrovat nezávislé VPS do jednoho z Vašich cloudových projektů.

Je možné přesunout VPS z jednoho datacentra OVH do druhého (např. z Francie do Polska)?

Tato funkce není v současné době dostupná. VPS nelze migrovat ani "kopírovat" z jednoho datacentra do druhého. V případě potřeby můžete zakoupit nové VPS v požadované lokalitě a následně na něj svá data převést manuálně. Nově vytvořené VPS však bude mít odlišné IP adresy.

Možnosti OVH VPS

Dodatečná úložiště: musím kvůli tomu upgradovat své VPS?

Nikoli. Od nynějška lze na požádání přidávat dodatečné disky přímo ze Zákaznického prostoru OVH. Chcete vědět víc?

Mohu ke svému VPS přidat IP adresu?

VPS Cloud je profesionální VM. Potřebujete si k jedné z Vašich stránek přiřadit jedinečnou IP adresu pro posílení bezpečnosti s SSL certifikátem?

Všechna VPS umožňují připojit až 17 IP adres na server.

Cena:
56  bez DPH/IP (68 Kč s DPH) pouze během instalace.

Jak funguje snapshot?

Snapshot je okamžitá a kompletní kopie Vašeho VPS.

Představte si, že máte softwarovou aktualizaci, která je pro Váš server potenciálně nebezpečná.
Než začnete, vytvoříte si snapshot. Jestliže operace nebude správně dokončena, nebo se vyskytnou jiné problémy, můžete snapshot použít jako bod obnovení a obnovit si nastavení do funkčního stavu před aktualizací. A to navíc velmi rychle.

Cena:
83,72  bez DPH/měsíc (101,30 Kč s DPH) pro VPS SSD
140  bez DPH/měsíc (169 Kč s DPH) pro VPS Cloud

Na co je Backup Storage (pouze VPS Cloud)?

V rámci této možnosti OVH poskytuje archivační prostor pro Vaše data, nastavení, atd. Pro připojení lze použít několik dostupných protokolů: FTP, NFS nebo CIFS.

Cena:
140  bez DPH/měsíc (169 Kč s DPH)

Co je webový kontrolní panel (Plesk/Cpanel/Release 3 OVH)?

Plesk & CPanel jsou "konfigurační panely" serveru pro webové použití.

Tyto aplikace zahrnují rozhraní pro jednoduchou správu velkého množství webových stránek a služeb umístěných na serveru, a to bez nutnosti podrobných technických znalostí. Akce administrace techniky jsou spravovány skrytými částmi aplikace.

OVH Vám umožňuje získat licence potřebné pro tato řešení a dokonce nabízí Odin Plesk licenci pro 10 domén na VPS Cloud.

Co je automatická záloha (pouze na VPS Cloud)?

Polévá Vás studený pot při pomyšlení, že přijdete o svá cenná data? OVH dává k dispozici automatické zálohování, speciálně vyvinuté pro správu záloh přes KVM | OpenStack, což dovoluje nezávislou automatickou správu záloh ze 14 dnů.

Cena:
223,72  bez DPH/měsíc (270,70 Kč s DPH)