DeutschlandEspañaFranceSuomiIrelandItaliaLietuvaNederlandPolskaPortugalUnited Kingdom
Canada [EN]Canada [FR]USA
Australia

OVH podporuje IMAGIFYImagify optimalizuje velikost obrázků na Vašich webových stránkách prostřednictvím služby Public Cloud

Průměrná velikost webové stránky se ještě v roce 2010 pohybovala v rozmezí 600 kB. V kontextu roku 2016 již mluvíme o stejné velikosti, jakou zabírala i známá počítačová hra z roku 1993, Doom – tedy o 2, 3 MB. Tento exponenciální nárůst představuje značný problém. Pokud bude i nadále velikost webových stránek narůstat rychleji než rychlost internetového připojení (a to zejména na mobilních zařízeních, která v dnešní době představují hlavní nástroj pro zobrazování webové obsahu), internet se začne postupně zpomalovat.
Hlavní příčinu tohoto problému tvoří obrázky, které představují 62 % velikosti webové stránky. Právě na jejich problematiku se Imagify zaměřuje. Zjistěte více v interview s Jean-Baptiste Marchand-Arvier, spoluzakladatelem start-up projektu.Velikost stránek se zvyšuje zejména kvůli tomu, že jsou neustále zkrášlovány a obohacovány o přitažlivý obsah. Zároveň s tím se však zvyšuje i rychlost internetového připojení. Kde tedy leží kámen úrazu?
Obrázky představují 50 % času z celkové doby načítání stránky

Na jedné straně lze říci, že křivka značící postupné zvyšování rychlosti internetového připojení nekopíruje křivku představující nárůst velikosti webových stránek. Na druhé straně se navíc setkáváme s velkým množstvím rozdílů v připojení: připojení přes optické vlákno a 4G není zdaleka dostupné ve všech oblastech, spíše naopak. Zkušenosti webových uživatelů se tak značně liší. Není žádným tajemstvím, že Google search engine bere při vyhodnocování stránek v potaz také rychlost načítání, a že pomalé stránky jsou v důsledku toho penalizovány. Samotní uživatelé jsou navíc, co se týče rychlosti, zcela nekompromisní – již po několika vteřinách načítání lagující stránky raději rovnou opouštějí. Pokud tedy provozujete e-shop či internetové médium, je to právě Vaše podnikání, které je tímto problémem přímo ohroženo.


Některé společnosti si již zjevně uvědomily důležitost optimalizace svých stránek, o čemž svědčí i úspěch našeho prvního projektu – pluginu WP Rocket pro redakční systém WordPress– který byl integrován do více než 100 000 webových stránek. Redukce velikosti obrázkových souborů s sebou naneštěstí mnohdy přináší komplikace. Tyto soubory jsou od přirozenosti velice robustní a těžce se s nimi manipuluje. Velice často se stává, že obrázky nemají správnou velikost, nejsou uloženy ve správném formátu nebo neprošli dostatečnou kompresí. Proto je potřeba říci, že před Imagify existovalo jen velmi málo řešení, která byla schopna tento proces zjednodušit a automatizovat.
Imagify: SaaS pro optimalizaci obrázků

Abychom byli konkrétní, naše řešení na sebe bere formu webové aplikace. Jedná se o SaaS, multiplatformní řešení pro optimalizaci obrázkových souborů s velice jednoduchým ovládáním. Uživatelé si mohou vybrat ze třech úrovní komprese: normal, agressive a ultra. Pokud je to nezbytné, nabízí se i možnost změny rozměrů obrázku. O pár vteřin později je optimalizovaný obrázek připraven k použití.


Změny v kvalitě obrázku jsou pouhým okem téměř nepostřehnutelné, a to dokonce i v případě ztrátové komprese. Velikost obrázku jsme schopni zredukovat až o 80 %. S příchodem zítřka představíme nové funkce, jako například automatickou detekci nejvhodnějšího formátu (nejběžněji .png; v případě obrázků s netransparentním pozadím pak .jpeg) či integraci WebP, nového formátu obrázkových souborů vyvinutého společností Google. Služba může být používána prostřednictvím naší API (a následně integrována do existujícího CMS) nebo skriptů pro automatické dávkové zpracování. K dispozici je i příslušný plugin pro redakční systém WordPress.


Výkon, škálovatelnost a pružnost: důvody, proč zvolit Public Cloud

Toto řešení je výsledkem rok trvajícího výzkumu a vývoje. Součástí naší práce byl samozřejmě vývoj takové infrastruktury pro hostování našeho projektu, která by nám poskytovala odpovídající výkon a zároveň šetřila naše peníze. Museli jsme začít v malém, ale zároveň jsme potřebovali mít možnost rychle růst – škálovatelnost. Především je však potřeba podotknout, že naše služba je ze své podstaty vystavována nepravidelné a nepředvídatelné zátěži. Z toho důvodu musí být pružná a disponovat možností rychlého přidání či odebrání potřebných zdrojů. Díky tomu platíme pouze za ty zdroje, které skutečně využíváme.
Public Cloud OVH – který byl shodou okolností spuštěn zhruba ve stejnou dobu, jako náš projekt – se ukázal být ideálním řešením našich potřeb. Naše členství v programu OVH Digital Launch Pad nám poskytuje výhody ve formě minimalizace nákladů na vybudování infrastruktury v rámci naší „go to market“ fáze a zároveň nám pomáhá se zdokonalováním naší vlastní platformy.
Navštivte webové stránky imagify.io

Podívejte se na prezentační video Imagify z OVH World Tour v Lyonu (2016)


* Zdroje: Studie Radware z roku 2013 a článek "The Average Webpage Is Now the Size of the Original Doom", který byl publikován na stránkách Wired.com, 23.4.2016.


Máte start-up?


Registrovat seRegistrovat se