DeutschlandEspañaFranceSuomiIrelandItaliaLietuvaNederlandPolskaPortugalUnited Kingdom
Canada [EN]Canada [FR]USA
Australia

OVH podporuje EFFIPILOTDíky službě Cloud od společnosti OVH snižuje effiPilot spotřebu energií v komerčních budovách

Interview: Cyril Dubus, spoluzakladatel a technický ředitel start-up projektu podporovaného společností OVH v rámci programu Digital Launch Pad.
Kdo z nás se uprostřed noci nikdy nepozastavil nad plně osvětlenými kancelářskými budovami, v nichž byste nenalezli ani živáčka? To je samo o sobě jistě absurdní. Problém však sahá ještě dále: tyto nevyužívané kancelářské objekty totiž zůstávají v průběhu noci nejenom plně osvětleny, ale většinu času také vytápěny (v letním období naopak klimatizovány). Pokud se tedy propojená domácnost pomalu stává realitou, její ekvivalent v komerční oblasti – "smart building" – je stále ještě v plenkách. V posledních letech jsou tyto budovy vybavovány propojenými topnými, klimatizačními a ventilačními systémy, které poskytovatelům služeb umožňují provádět například vzdálenou diagnostiku. Zarážející na tom však je, že tato zařízení se stále připojují prostřednictvím STN (switched telephone network) a disponují tak malou RAM, že je pro ně zcela nemožné spustit více než tři programy zároveň. Tato zařízení v důsledku toho představují natolik závažná bezpečnostní rizika, že je správci budov raději odpojují. Výsledek: aby byla před příchodem prvních zaměstnanců do budovy zajištěna optimální teplota, velice často se topení nechává puštěno přes noc, o víkendech, a dokonce i přes svátky a volné dny. To je také důvod, proč energetická spotřeba komerčních budov ve Francii představuje 40 % z národního celku. To je však v kontextu současného boje proti globálnímu oteplování zcela zarážejícím faktem.
V roce 2009 jsme společně s našimi dvěma bývalými spolužáky dostali tušení ohledně toho, čeho všeho by se dalo v dané oblasti dosáhnout prostřednictvím aplikace výkonného cloudového algoritmu pro zpracování dat na zastaralé technologie používané uvnitř komerčních budov. Každý z nás se v té době věnoval studiu technologických oborů, které se ukázaly být vzájemně doplňující. Já si zvolil topné systémy, vytápění budov a počítačovou vědu. To nakonec vedlo k založení naší společnosti effiPilot. EffiPilot je SaaS řešení, které je schopné připojit se k již zavedeným systémům uvnitř budov (topení, klimatizace, ventilace, osvětlení, voda, elektřina, plyn) a získaná data odesílat na naši platformu hostovanou u OVH. Na základě analýzy těchto dat (Cca 20 milionů/měsíc/budovu), která prováděna prostřednictvím algoritmů, se pokoušíme vytvořit co možná nejefektivnější energetické strategie, které následně odesíláme zpět do integrovaných systémů. Do svých úvah přitom započítáváme i externí faktory, jako například předpovědi počasí, množství slunečního svitu (které může mít dopad na pocitovou teplotu, nezávisle na skutečném nastavení topení), cenu za energetickou spotřebu a vytíženost budovy v jednotlivých fázích dne – to vše za cílem snížení energetických nákladů a zvýšení komfortu uživatelů budovy. Díky této metodě se nám podařilo snížit energetické náklady budov v průměru o 20 %.


V současné době spravujeme asi 200 000 m2 budov, mezi nimiž lze nalézt i objekty patřící těm nejprestižnějším francouzským společnostem (BNP Paribas Real Estate, Sergic, Vinci Construction, Rabot Dutilleul, Castorama, Decathlon). Potenciál je opravdu obrovský: komerční budovy ve Francii představují téměř 921 milionů m2 plochy. Náš růst předčil veškerá naše očekávání a na základě několika navýšení rozpočtu jsme se rozhodli investovat do rozšíření našeho týmu, který nyní tvoří 10 zaměstnanců. To vše nás v zájmu vyhovění požadavkům na příjem a zpracování exponenciálního objemu dat dovedlo k důkladnému přehodnocení naší infrastruktury, kterou jsme vybudovali u společnosti OVH.

Díky programu Digital Launch Pad, do něhož jsme se v nedávné době zapojili, se můžeme těšit z velkého množství výhod a skvělé podpory při budování naší škálovatelné platformy, která kombinuje výkon dedikovaných serverů (pro hlavní databázi) a flexibilitu Public Cloud (pro asynchronní kalkulace, log processing, hosting IHM, API serverů a serverů pro plynulou integraci).

Máte start-up?


Registrovat seRegistrovat se