# PŘÍPADOVÉ STUDIE


Dedicated Cloud

Dedikované servery

Dedikované servery

vRack

IP Load Balancing

úložiště

HA

škálovatelnost

databázový cluster

Ceph cluster

monitoring

řada zpráv


Wimi: infrastruktura s vysokou dostupností kombinující Dedicated Cloud a dedikované servery pomocí vRack


Wimi je kooperativní platforma, která byla spuštěna v roce 2012
Zakladatelé francouzského startup Wimi: Antoine Duboscqet a Lionel Roux
Přehled sdíleného kalendáře ve Wimi (nahoře, sdílené úkoly)
Přehled dokumentů projektu v prostředí Wimi.
Přehled "AirTime" funkce (videokonference přímo ve webovém prohlížeči s technologií WebRTC)

Wimi platforma pro spolupráci byla spuštěna v roce 2012. Nasazena je ve více než 25 000 organizací a chce usnadnit týmovou práci uživatelsky přívětivým rozhraním všech základních služeb pro účinnou spolupráci: synchronizace a sdílení dokumentů (Wimi disk), řízení úkolů, sdílené kalendáře, chat, sdílení obrazovky, audio a videokonference (Wimi Air Time), vše v kombinaci s vhodným řízením přístupových práv pro profesionální použití. K hostování této platformy vytvořil francouzský startup HA infrastrukturu u OVH, která kombinuje Dedicated Cloud a dedikované servery pomocí vRack.
Klíčové informace


 • 70 servery: 8 fyzických serverů + 63 VM běžících na Dedicated Cloud od OVH (4x host L) a lokálně hostovaný cluster OpenStack (připojený k infrastruktuře OVH pomocí VPN)
 • 60 000 uživatelů na světě
 • 1 000 https dotazů za sekundu
 • 4 000 SQL dotazů za sekundu
 • Databáze 10 GB
 • Kapacita 33 TB (trojitá replikace souborů)

Specifikace


 • Vysoká dostupnost služby: aplikace musí být dostupná 24/7
 • Zabezpečení dat: cílem je nulová ztráta dat
 • Horizontální škálovatelnost: je nezbytné, aby se infrastruktura mohla transparentně škálovat a pružně přizpůsobovat připojeným uživatelům
 • Hosting na francouzském území: omezení daná některými organizacemi a marketingový nástroj v oboru, kterému dominují velké americké společnosti
 • Výkon: cloudová aplikace postrádá výhody, pokud jí chybí plynulost v porovnání s lokálními aplikacemi (nutností je system cache)
 • Bezpečné připojení ke službě pro uživatele (https) a k infrastruktuře pro administrátory (dvojité ověření VPN)
Řešení vytvořená v OVH

Vysoká dostupnost infrastruktury spočívá na více prvcích. Za prvé: Wimi zvolilo řešení s nativní vysokou dostupností (HA), v tomto případě na platformě Dedicated Cloud, kde jsou všechny komponenty redundantní - od hostitelských serverů a jejich napájení až po připojení k Internetu. Za druhé: všechny služby jsou oddělené, každá je poháněna clusterem nezávislých serverů, aby byla zajištěna odolnost infrastruktury. Servery nasazené v každém clusteru dokážou dočasně pojmout extra zátěž, takže pokud jeden nebo více serverů selže, nebude to mít vliv na funkci. Tato konfigurace také zaručuje škálovatelnost infrastruktury, protože k navýšení její kapacity stačí uvádět do provozu další servery. Tento proces navíc umí výrazně zjednodušit řešení Puppet (v budoucnu bude nahrazeno řešením SaltStack), které umí automatizovat nasazování a konfiguraci nových virtuálních strojů (VM). Pro další zlepšení škálovatelnosti infrastruktury je změna modelu dotazování (kontrola aktualizací v pravidelných intervalech) na model Push s využitím technologií, jako jsou WebSocket + node.js. To znamená zasílání obsahu uživatelům, spíše než čekání na požadavky prohlížečů na znovunačtení stránky, nebo požadavky javascriptu na AJAX.

1 - Rozložení zátěže pomocí 2x IP Load Balancing

2 - Front-end (Nginx + PHP-FPM)

3 - Back-end / Cache (PHP-FPM + Memcached)

4 - Databáze (cluster Galera)

5 - Ukládání souborů (Ceph)

6 - Fronta zpráv (Rabbit MQ)

7 - Monitoring a analýza výkonů

8 - Zálohování

9 - Vnitřní síť infrastrukturyZpětná vazba


"Když jsme v roce 2012 hledali poskytovatele hostingu kvůli vybudování naší Wimi infrastruktury, neměli jsme mnoho možností. Řešení virtualizované infrastruktury, které by kombinovalo výkon a flexibilitu, nabízely jen velké společnosti. Avšak tyto společnosti byly americké a my jsme chtěli ujistit naše uživatele o důvěrnosti jejich dat. Pak jsme objevili OVH a Dedicated Cloud. Výhodou Dedicated Cloud je kromě toho, že vás OVH zbaví starosti o správu clusteru fyzických strojů, také to, že zdroje jsou dedikované, a proto můžeme přidávat servery a úložiště dle potřeby. Příchod virtuálního racku vRack byl přesvědčivý důkaz, protože to nám umožnilo spojit to nejlepší z obou světů: cloud pro pružnost a dedikované servery pro hrubou sílu, která je zvláště užitečná pro hostování databází s mnoha požadavky. Bez této privátní sítě by nebylo možné nasadit technologie, jako je MariaDB Galera Clusters nebo distribuované úložiště Ceph. Mohli jsme připojit stroje s veřejnými IP naší společnosti, ale to by ovlivnilo celkový výkon infrastruktury a zvýšilo bezpečnostní problémy. Naší ambicí pro rok 2015 je rozvoj Wimi na mezinárodní úrovni, konkrétněji v USA. Zvažujeme možnost rozšíření naší infrastruktury do BHS, kanadského datacentra OVH, a tam její duplikaci."

Thomas Lemarchand (@t_lemarchand), Wimi Information Systems Manager.OVH radí


Infrastruktura Wimi je pak zajímavá hned na několika úrovních. Kombinuje virtuální a fyzické zdroje za účelem garantování vysoké dostupnosti (HA) a škálovatelnosti. Využívá nejnovější inovace OVH (Wimi bylo prvním uživatelem služeb jako je Dedicated Cloud, vRack, Load Balancing IP a serverů FS-Max) a spoléhá na špičkové technologie, jako Ceph Storage, MariaDB Galera Clusters, ELK monitoring, aj.

Jedním z doporučení je nastavení mechanismu, který monitoruje a identifikuje kritické momenty, kdy je třeba automaticky přidat další zdroje. Tímto způsobem budete moci spustit a zastavit skripty na novém VM pomocí OVH API vždy, když je nastavený práh překročen po nastavenou dobu. VM budou nakonfigurovány pomocí Puppet, nebo jiného konfiguračního nástroje, a poté během několika minut automaticky integrovány do clusterů, které potřebují posílit. Wimi je často používaný nástroj a provozní špičky se dají celkem lehce odhadnout. Infrastruktura, která je takřka celá automatická, může zapojit další přídavné zdroje do 30 minut, což je časový rámec, který bohatě stačí. S těmito informacemi pak vidíme, že existence mechanismu per se není zcela nezbytná.

Statické soubory (např. JavaScript a CSS) webové aplikace mohou být také umístěny na CDN, aby se snížila zátěž na front-end serverech a zároveň zvýšila rychlost načítání obsahu, a to přesto, že tyto soubory tvoří jen nepatrnou část provozu na infrastruktuře.Prvky infrastruktury
1 IP Load Balancing

280,00 bez DPH/měsíc

Objednat


Dedicated Cloud

Pack Enterprise L 2 hosts AMD + diskový prostor 2 x 300 GB

15 708,00 bez DPH/měsíc

Přídavné zdroje na požádání

Objednat


vRack

vRack
Služba zahrnuta v Dedicated Cloud a serverech řady Infrastructure


Databáze
(Cluster Galera)

3 servery řady Infrastructure
Model EG-32

2 834,99 bez DPH/měsíc

Objednat


Ukládání souborů v Ceph

3 servery řady Storage
FS-MAX (Pay as you grow)

9 449,99 bez DPH/měsíc

Extra disky

Objednat


Backup

2 servery řady Storage
Model FS-72T

10 529,99 bez DPH/měsíc

Objednat